Kolejny temat ważny w kontekście egzaminów. Jakie są nasze rady?
Zero rozpraszaczy
Chyba najważniejszy punkt. Absolutnie nie powinniśmy mieć pod ręką m.in. telefonu. Uwierzcie nam (chyba w sumie nie musimy Was do tego przekonywać), że nie będziecie w stanie się skupić na dłużej niż 10min i co chwilę będziecie spoglądać w telefon, a w szczególności, gdy będziecie uczyć się czegoś „nudnego”.
Nie odkładaj na później
Hmmm chyba większość z nas ma z tym problem, a szczególnie na studiach 😉 Prawdą jednak jest, że gdy rozplanujemy naukę i będziemy uczyć się systematycznie to przed każdym egzaminem będzie nam o wiele łatwiej! Nie nawarstwi się dużo materiału, a tym samym nie będziemy czuć presji czasu i ogromnego stresu.
Dziel naukę na części
Nauka to bardzo duży wysiłek dla naszego umysłu. Dlatego warto ją logicznie rozplanować, abyśmy nie wycieńczyli swojego organizmu!
Rób notatki
Bardzo fajny sposób zapamiętywania różnych rzeczy, a w szczególności tych trudniejszych. Warto więc robić swoje notatki, tworzyć mapy myśli, itd. Dzięki temu nie tylko zapamiętamy, ale i utrwalimy materiał.
Mów do siebie
Wyobraź sobie, że jesteś nauczycielem i musisz komuś wytłumaczyć pewne zagadnienie. Będziesz w ten sposób niejako zmuszony, aby użyć łatwiejszego słownictwa i dzięki temu też sprawdzisz czy rozumiesz dany temat 😉
Nie lekceważ łatwych tematów
Oj nasza zguba… 😉 Lepiej rzucić na nie okiem i powtórzyć choćby raz, żeby później się nie okazało, że „takie to łatwe, a nie pamiętam”.
Dużo zadań
Praktyka i utrwalanie – to jest najważniejsze w nauce, a szczególnie jeśli chodzi o języki. Dlatego warto robić jak najwięcej zadań i zobaczycie, że np. słówka lub struktury gramatyczne w końcu wejdą Wam do głowy i będziecie je robić automatycznie.
Różne techniki zapamiętywania
Często uczniowie się nas pytają w jaki sposób mogą zapamiętać np. nowe słówka. Tak naprawdę jest wiele technik, np.
- skojarzenia,
- grupowanie (np. musimy zapamiętać słówka związane z jedzeniem to podzielmy je na grupy: warzywa, owoce, mięso, ryby, itd.)
- mapa myśli,
- akronimy, czyli zamiana informacji, którą trzeba zapamiętać, na inne słowo lub zdanie, łatwiejsze do zapamiętania, np.
Choć tak naprawdę najlepszą formą utrwalania materiału jest robienie jak największej liczby ćwiczeń. Również jeśli chodzi o przygotowanie do egzaminu to najskuteczniejszą i najszybszą formą nauki jest robienie przykładowych arkuszy egzaminacyjnych 😊
To kilka z naszych wskazówek. Mamy nadzieję, że coś Wam się przyda 😉 Już niedługo wracamy z kolejnymi artykułami, so stay tuned!