Każdy z nas ma swój własny sposób na motywację. Jednak aby osiągnąć dany cel, należy włożyć w dążenie do niego zarówno wysiłek, jak i serce. Motywacja i inspiracja są ściśle związane z nauką.
Jeżeli jesteś osobą, której trudno zebrać motywację i siły do efektywnej nauki, to świetnie trafiłeś! W dzisiejszym artykule omówimy jak zdobyć i utrzymać ,, mistyczną motywację’’, a
na naszej bezpłatnej lekcji próbnej przekonasz się o tym w praktyce, a także zakochasz się w językach obcych!
Wiele osób nierzadko boryka się z brakiem chęci do systematycznych powtórek słownictwa, czy też do wykonywania regularnie ćwiczeń gramatycznych – co jest przecież istotne w
utrwalaniu wiedzy. Z pewnością nie raz układamy sobie w głowie różne schematy nauki, a później mimo to wymówki i odkładamy wszystko na ,,później’’ . W końcu nie raz mówimy ,,jaki piękny język, jaki opłacalny, wartościowy‘’ , a w gruncie rzeczy w żadnym stopniu tego nie rozwijamy.
Wszystko zaczyna i kończy się w naszej głowie. W pierwszej kolejności zastanów się: Jaki
jest mój cel? Dlaczego właściwie potrzebujemy uczyć się języka? Zawodowo, czy do
komunikacji? Jakie korzyści niesie to przedsięwzięcie?
Kluczowe pytanie – Jak odnaleźć ten wewnętrzny impuls, zapał, który nas motywuje i napędza do osiągnięcia wyznaczonego celu?
Spójrz na korzyści!
Postaw pytanie: Po co? czy się opłaca? Uczysz się języka w szkole, czeka cię ważny egzamin…Potrzebujesz języka w pracy……chciałbyś podróżować…marzą Ci się międzynarodowe znajomości.. chciałbyś studiować filologię…
Powody do nauki języka mają nieskończoną ilość, jednak najważniejsze – jaki właściwie jest Twój powód? Odpowiedź na to pytanie w dużym stopniu ukaże Ci wszelkie korzyści, które za tym idą. Wówczas uświadomisz sobie, że twój wyznaczony cel w gruncie rzeczy znajduje się na wyciągnięcie Twojej ręki – od
Twojego upragnionego sukcesu dzieli Cię kilka kroków – co również doda Ci motywacji do dalszego działania! Marzenia są po to, by je spełniać.
Ucz się własną metodą
Każdy z nas jest inny. Ludzie dzielą się m.in ze względu na swoje mocne i słabe strony. Jedni są wzrokowcami, z kolei pozostali słuchowcami. W nauce języka obcego bardzo ważne jest aby odnaleźć swój własny sposób – a mianowicie uczyć się tak, jak nam najwygodniej. Pamiętaj, by przede wszystkim dostosować tempo i poziom do swoich predyspozycji oraz skup się na tym, na czym konkretnie potrzebujesz ( punkt 1 artykułu – po co? jaki jest mój powód?). Języki obce stwarzają nam szerokie pole do gromadzenia wiedzy na mnóstwo sposobów! Może wypróbuj takie metody, jak:
-
- kolorowe notatki
-
- mapy myśli
-
- tworzenie definicji
-
- systematyczne rozwiązywanie zadań
-
- czytanie artykułów i książek
-
- oglądanie filmów i seriali
-
- słuchanie piosenek
-
- tworzenie zdań z nowo poznanymi słówkami
-
- podróżowanie
Sam zdecyduj, jak Ci najłatwiej i połącz naukę ze swoimi zainteresowaniami!
Małymi krokami do sukcesu..
Zacznij od małych, prostych kroków – nie podnoś sobie zbyt wysokiej poprzeczki. W końcu każdy kiedyś zaczynał od podstaw. Zbyt wysoka ambicja może szybko zrazić i zdemotywować – wywołać stres i utratę jakichkolwiek chęci. Nie tempo, a zaś systematyczność odgrywa tu istotną rolę. Chociażby kilka prostych słówek dziennie, a już jesteś coraz bliżej sukcesu. Liczy się jakość nauki, a nie jej ilość.
Postaw na podróż
Nic tak jak podróżowanie po świecie nie udowodni Ci ile zalet ma nauka języków obcych – wówczas dostrzeżesz ich piękne zastosowanie. Ciekawość, inspiracja oraz chęć poznania odrębnej, nieznanej kultury w praktyce z pewnością doda Ci olbrzymią dawkę motywacji. Władanie językiem obcym to w końcu dar, który chcemy nieustannie rozwijać i wykorzystywać.
Motywacyjna lista
W nawiązaniu do punktu 1 – świetnym rozwiązaniem będzie przelać swoje przemyślenia na papier. Wypisz wszystkie powody, dla których uczysz się języka, a następnie korzyści, które dzięki temu zyskałeś oraz te, które zyskasz. Połóż wykonaną listę w widocznym miejscu – będzie to także przypomnienie, że czas najwyższy sięgnąć po swój cel i postawić na efektywną naukę!