Czytanie ze zrozumieniem

Czytanie ze zrozumieniem wchodzi w zakres każdego egzaminu pisemnego z języka obcego. Nietrudno zauważyć, że bardzo często stanowi nie lada wyzwanie, a wpływa na to wiele niezbędnych czynników. W dzisiejszym artykule przedstawimy wam kilka cennych wskazówek, na to jak opanować czytanie ze zrozumieniem i uniknąć istotnych błędów.

 

Słownictwo

W pierwszej kolejności pamiętaj o systematycznym utrwalaniu słownictwa, którym już dysponujesz. Poświęć sporo czasu na regularne i efektywne powtórki materiału. Tym więcej słówek znasz, tym lepiej. Wówczas znacznie łatwiej zrozumiesz podany tekst, a skomplikowane na pierwszy rzut oka zwroty nie będą żadną przeszkodą.

 

Czytaj uważnie polecenia i odpowiedzi

Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać każde polecenie i każdą odpowiedź, to pozwoli ci uniknąć zawartych na egzaminie ,, pułapek’’. Zwróć szczególną uwagę na zdanie, w których pojawia się przeczenie, np. która z podanych rzeczy NIE została wspomniana w tekście. Bardzo często dane przeczenie umyka nam, gdy rozwiązujemy test i za poprawną odpowiedź uznajemy tę, która pojawia się w danym fragmencie – co jest nierzadko błędne.

 

Słowa kluczowe

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pytania pojawiające się na egzaminie zazwyczaj są poukładane w odpowiedniej kolejności – występują chronologicznie. W dużym stopniu ułatwia to precyzyjną analizę
poszczególnych fragmentów tekstu, z którym mamy do czynienia. Cenną techniką do rozwiązywania tego typu zadań jest SŁOWO KLUCZOWE. Zaleca się więc, zaznaczać istotne informację w tekście podczas jego lektury – zwroty, które mówią nam coś cennego w odniesieniu do całej treści. Warto zauważyć, że dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu – w razie wątpliwości nie musimy czytać tekstu ponownie, wystarczy, że precyzyjnie przeanalizujemy cenne konstrukcje kluczowe, które doprowadzą nas do poprawnej odpowiedzi i pomogą w zdecydowanym stopniu łatwiej zrozumieć cały tekst. Zastosuj również metodę eliminacji ! Uwaga! Pamiętaj cały czas o uważnym czytaniu pytań i poleceń!

 

Przeczytaj jeszcze raz

Jeden raz z pewnością nie wystarczy! Tekst, który pojawia się na egzaminie jest tekstem nowym – nie znasz go, nigdy wcześniej nie miałeś z nim styczności. Gdy po raz 1 przystępujemy do lektury jest to można powiedzieć ,, wprowadzenie ‘’ do zadania – mówiąc wprost – ,,zarys tego o co mniej więcej
chodzi’’ 🙂 . Natomiast za drugim i kolejnym razem zmienia się nieco nasze podejście do danego tekstu – zaczynamy w większym stopniu analizować fragmenty, wyłapywać słowa klucze i resztę istotnych informacji. Cenną radą jest to, aby rozpocząć czytanie od przeczytania pytań i odpowiedzi. Wówczas
w trakcie analizy tekstu możemy jednocześnie analizować pytanie, a nawet udzielać szybko i poprawnie odpowiedzi 😊

 

Rozplanuj czas

Odpowiednie zagospodarowanie czasu na poszczególne części egzaminu jest kluczowe do uzyskania satysfakcjonującego wyniku. Jeżeli podane zadanie sprawia Ci większą trudność niż pozostałe – pomiń je. W pierwszej kolejności rozwiąż wszystkie pozostałe, które wiesz, że potrafisz, a zaś później powróć do tego, które zostało przez Ciebie pominięte. W ten sposób zaoszczędzisz mnóstwo czasu! Pamiętaj, aby się nie zrażać, że czegoś nie rozumiesz. Treść zadań, które pojawiają się na egzaminie jest całkowicie nowa. Masz prawo, aby pomyśleć i dobrze się zastanowić.

 

Mamy nadzieję, że poniższe wskazówki Wam się przydadzą! Enjoy! 😊

Ostatnie wpisy
Facebook