Nauka angielskiego z filmami – jak oglądać?

Teraz, gdy na zewnątrz coraz zimniej, a za oknem zaczyna padać śnieg – to znak, że przyszła już do nas zima 😊 A co najlepiej robić w zimowe wieczory?  Usiąść pod kocykiem z kubkiem zimowej herbaty czy jak ktoś woli – gorącej czekolady i obejrzeć film bądź serial. Dlaczego nie połączyć więc przyjemnego z pożytecznym? Jakiś czas temu opublikowaliśmy dla was listę książek dla poszczególnych poziomów językowych. Tym razem postanowiliśmy przygotować listę filmów i seriali 😉 Lecz zanim podpowiemy Wam, co oglądać to najpierw kilka zasad.

Oglądaj z napisami

Platformy takie jak np. Netflix czy HBO wyciągają do nas pomocną dłoń, ponieważ możemy sami decydować w jakim języku będziemy oglądać. Dla poziomu początkującego polecamy wersję z polskimi napisami. Dla średniozaawansowanych – z angielskimi napisami, a zaawansowani niech podejmą ryzyko i spróbują obejrzeć w oryginale 😉 choć pomysł z oglądaniem filmu wraz z angielskimi napisami również może być korzystny, ponieważ możecie wtedy zapamiętywać pisownię poszczególnych wyrazów. Pamiętajcie jednak o podstawowej i najważniejszej zasadzie, która się tyczy każdego poziomu – NIE (!!!) oglądamy filmów z polskim lektorem. Dlaczego? Oglądając oryginał to możemy nie tylko osłuchiwać się z językiem, ale również nasz mózg będzie zapamiętywał niektóre zwroty i wyrażenia. Zobaczycie, że po pewnym czasie zaczniecie automatycznie sami ich używać! 😉

NIE dla tłumaczeń, TAK dla wskazówek wizualnych

Nie tłumaczcie poszczególnych (lub co gorsza – wszystkich) wyrazów, których nie rozumiecie. To może tylko spowodować Waszą frustrację i odechce się Wam dalszego oglądania filmu. Spróbujcie szukać wskazówek wizualnych, np. bohater wyciąga ręce z kieszeni i mówi „I’m hard up”. Możemy domyślić się, że oznacza to, że jest spłukany. Filmy są wbrew pozorom o wiele łatwiejsze do zrozumienia niż książki, właśnie ze względu na pomoce wizualne. Są również świetnym sposobem na poszerzenie słownictwa związanego z konwersacjami.

Oglądaj to, co cię interesuje

Pisaliśmy już o tym a propos książek. Podstawowa zasada nauki języków – ma być to dla nas przyjemność. W życiu i tak mamy wystarczająco dużo stresów i nieprzyjemności, więc po co ich sobie dokładać? 😉 Oglądajcie to, co Was interesuje, a zobaczycie, że dzięki temu nauka będzie jeszcze bardziej efektywna!

Oglądajcie to, co znacie

Jeśli wcześniej nie próbowaliście oglądać filmów w języku angielskim to będzie to dobry start. W ten sposób łatwiej zrozumiecie to, o co w danym momencie filmu chodzi i nie będzie to aż tak bardzo frustrujące. Jeśli chodzi o bajki to warto zapamiętać, że te przeznaczone dla dzieci do 3 roku życia mają poziom A1, a te dla przedszkolaków mają poziom ok. A2.

Dobieraj filmy odpowiednie do swojego poziomu

Nie ma sensu porywać się z motyką na słońce, bo tylko niepotrzebnie się zniechęcimy. Lepiej zacząć oglądać nawet bajki, aby nasz mózg powoli się przyzwyczajał do języka angielskiego. Można również spróbować oglądać filmy czy seriale w zwolnionym tempie.

To tyle, jeśli chodzi o wskazówki 😊 Już niedługo opublikujemy listy filmów i seriali dla odpowiednich poziomów, so stay tuned!