Bariera językowa – nie taka straszna!

Przełamanie bariery językowej stanowi częsty problem dla osób uczących się danego języka, nawet gdy znają one mnóstwo słówek i sprawnie operują gramatyką. Jak się później okazuje, nie jest to takie trudne, jak się wydaje!

 

 

Błędy – kierunek do postępu

Błędy stanowią nieodłączną część nauki – nic tak jak one nie ułatwią Ci postępu. W życiu każdy z nas uczy się na błędach i każdy ma prawo do ich popełniania, a potem do wyciągnięcia cennych wniosków. To one pokażą Ci na czym należy popracować oraz jaka umiejętność uległa poprawie. To właśnie błędy pokierują Cię do rozwoju.

 

Mów na głos

Postaraj się używać języka w codziennych sytuacjach – idąc do pracy, wchodząc do szkoły, myjąc zęby, kładąc się do łóżka. Szukaj okazji, w których możesz wykorzystać nowo poznane słówko. Mów do siebie na głos – gdyż jednocześnie mówisz i słuchasz swojego głosu – oswajasz się z tym, że mówisz po innym języku niż na co dzień. Takie ćwiczenie doda ci więcej pewności siebie, a także w dużym stopniu zwiększy płynność twoich wypowiedzi.

 

Zastanów się, w czym tkwi problem?

Tak właściwie, co złego może się wydarzyć? Jedyne co – popełnisz błąd, który i tak finalnie poprowadzi Cię do sukcesu. Możesz zyskać więcej, niż Ci się wydaje. Staniesz się pewniejszy siebie, a także zaczniesz mówić po języku obcym – co stanowi wielki atut zarówno w życiu zawodowym, prywatnym czy w turystyce. Tak naprawdę istnieją same plusy tej umiejętności. Pamiętaj, by nie stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko – każdy zaczynał od podstaw i każdy musiał się zmierzyć ze wspomnianą barierą – czy to maturzysta na egzaminie dojrzałości, czy nawet tłumacz przysięgły – przecież wszyscy uczymy się całe życie. Zacznij od podstaw, popełniaj błędy i w dalszym ciągu się rozwijaj.

 

 

Zanurz się w języku

W dzisiejszych czasach mamy ogromne pole możliwości na dostęp do źródeł wiedzy, w związku z tym ważne jest, aby jak najlepiej to wykorzystać. Mówiąc wprost – zanurz się i żyj językiem, którego się uczysz – dokładnie tak, jakby był twoim ojczystym. Oglądaj filmy, graj w gry, czytaj artykuły, słuchaj piosenek – nawet jeżeli nie rozumiesz wszystkiego – to bardzo szybko osłuchasz się z wypowiedziami native speakerów oraz z ich rodowitym akcentem. Wówczas łatwiej wyłapiesz istotne słówka, czy to w trakcie egzaminu ze słuchu, czy podczas potencjalnej konwersacji.

 

Szeroki zasób słownictwa – klucz do pewności siebie

Im więcej wiemy, tym mamy większą pewność siebie! Szeroki zasób słownictwa z pewnością ułatwi nam komunikację – nawet gdy zapomnimy danego słówka, to bez obaw – automatycznie nasuwa się inne, które również będzie prawidłowo pasowało do kontekstu prowadzonej rozmowy.

 

Podróż i praktyka konwersacji

Nic tak jak podróż nie przyśpiesza sprawnej konwersacji – wówczas, będąc w zupełnie obcym, nieznanym dotąd kraju, gdy jesteśmy postawieni przed aktem dokonanym, w sytuacji, gdy wprost ,,musimy pokonać barierę mowy” i zacząć mówić. To świetne doświadczenie, nie tylko w kontekście pokonania lęku językowego, ale także okazja do poznania kultury, osłuchania się z prawdziwym akcentem, a także możliwość zawarcia cennych, zagranicznych kontaktów, które w dalszym etapie edukacji rozwiną nasze umiejętności i udoskonalą sam proces nauki.

 

Uniwersalne słownictwo

Świetną metodą jest zapoznanie się z uniwersalnymi sformułowaniami, które swoje zastosowanie odnajdują praktycznie w każdej sytuacji. Dzięki temu zawsze „mamy coś”, co możemy wykorzystać – nawet w najcięższej, całkowicie nowej dla nas sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie własnych treści – swoich definicji na temat konkretnego słownictwa, a następnie nauka ich na pamięć oraz utrwalanie na głos. Przypuśćmy, że lada moment czeka cię egzamin ustny z konkretnego działu tematycznego – rozpisz sobie przykładową propozycję wypowiedzi, wypowiedz ją kilkanaście razy na głos z pamięci – wówczas podczas egzaminu, cały lęk i stres zostanie zniwelowany – w końcu doskonale wiesz, co chcesz powiedzieć!

 

 

Jak doskonale możesz zauważyć – bariera mowy nie jest wcale taka straszna, na jaką wygląda. Praktyka czyni mistrza! Dlatego zapraszamy Cię na zajęcia konwersacyjne z najlepszymi lektorami, pod opieką których będziesz miał do dyspozycji idealną przestrzeń do poprawienia płynności swoich wypowiedzi!

Ostatnie wpisy
Facebook