Email – jak go napisać na egzaminie? Przydatne zwroty

Są osoby, które obawiają się części pisemnej na egzaminie 8-klasisty lub maturze. Jakiś czas temu pisaliśmy o rozprawce na egzaminie z języka angielskiego i podawaliśmy kilka przydanych zwrotów (przeczytacie o tym tutaj: https://believeszkolajezykowobcych.pl/opinion-essay-jak-napisac-rozprawke-na-maturze-z-angielskiego/) 😊

Tym razem stworzyliśmy artykuł na temat pisania maili wraz z przydatnymi zwrotami zarówno dla ósmoklasistów, jak i maturzystów. Let’s get started! 😊

O czym należy pamiętać?

Zacznijmy od podstawowej rzeczy – o czym należy pamiętać? Jakie są najważniejsze zasady?

Limit słów

Limit słów wynosi 50 – 120 słów. Ważne jest, żeby tego limitu nie przekraczać ani też nie napisać za mało słów, bo możemy mieć za to odjęte punkty. Początek maila, który jest już gotowy w zadaniu egzaminacyjnym nie wlicza się do tego limitu. Pamiętajcie, że jeśli napiszecie mniej niż 40 słów to automatycznie macie 0 punktów z większości ocenianych podpunktów!!

Odniesienie się do treści polecenia

Musimy pamiętać, żeby odnieść się do WSZYSTKICH podpunktów wymienionych w zadaniu egzaminacyjnym. Każdy podpunkt powinien zostać opisany w osobnym akapicie – najlepiej do każdego napisać po min. 2-3 zdania.

Pamiętajcie, że na końcu maila podpisujemy się zawsze jako XYZ !!

Jak liczyć słowa w mailu?

Wiele osób się nad tym zastanawia… 🤔 CKE podaje następujące kryteria:

1. Liczone są wyrazy oddzielone spacją. Przez słowo rozumie się jeden element oddzielony od innych przez biały obszar/spację, np. at home (2 wyrazy), for a change (3 wyrazy), 10.01.2021 (1 wyraz), 10 January 2021 (3 wyrazy), two thousand five hundred (4 wyrazy).

2. Formy skrócone (don’t, can’t, isn’t, haven’t, itd.) liczone są jako jeden wyraz.

3. Jako jeden wyraz liczone są:

• słowa łączone dywizem, np. well-built, twenty-four
• oznaczenia, symbole literowe, bez względu na liczbę liter, np. SMS/sms
• adres mailowy lub internetowy oraz numer telefonu
• liczby, bez względu na ich długość, np. 1780.

4. Cyfry rzymskie traktuje się jak pozostałe cyfry i liczby, np. XX = 1 wyraz.

5. Imię i nazwisko występujące w tekście liczone są według ogólnych zasad.

6. Podpis XYZ oraz inne fikcyjne dane nie są uwzględniane w liczbie wyrazów.

7. Nie uznaje się i nie uwzględnia w liczbie wyrazów symboli graficznych używanych w Internecie (np. „buźki”).

8. W liczbie słów uwzględnia się wyrazy w języku innym niż język egzaminu, np. I have to go to sklep obuwniczy. – 7 słów

Przydatne zwroty

Zacznijmy od samego początku – jak możemy rozpocząć maila? Here you are! 😉

Co dalej?