Jak czytać książki w języku angielskim i się nie zrazić?

Jak czytać po angielsku i się nie zrazić?

W dobie inflacji staramy się oszczędzać jak się tylko da. Wielu z nas nie stać w tym momencie na dodatkowe lekcje języka, choć wiemy jak ważny jest język angielski w dzisiejszym świecie. Jak więc można poprawić swój poziom języka na własną rękę? Tak naprawdę istnieje wiele sposobów. Jednym z nich jest czytanie książek, o czym zapewne nie raz już słyszeliście. Ale co czytać i jak to robić? A przede wszystkim – jak się nie zrazić i pozbyć frustracji? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Regularne czytanie tekstów po angielsku – książek, artykułów, blogów, itp. Pozwala nam poprawić swoje umiejętności językowe. Po pierwsze, czytanie polepsza zakres słownictwa. Po drugie, stały kontakt z językiem (naszym kursantom pokazujemy jak można to robić w ciekawy sposób: https://believeszkolajezykowobcych.pl/oferta/ ) pomaga zapamiętać poprawne zwroty i konstrukcje gramatyczne, nawet jeśli nie rozumiemy ich zasad.

Jak czytać książki w języku angielskim i się nie zrazić? Przydatne wskazówki

Jak czytać?

Czytanie książek powinno być przede wszystkim przyjemne i relaksujące, dlatego pierwsza zasada brzmi: NIC NA SIŁĘ I BEZ FRUSTRACJI! Samo zanurzenie się w lekturze sprawi, że po pewnym czasie zauważysz poprawę, jeśli chodzi o swoje umiejętności językowe. Jednak jak to zrobić? Wiele razy już próbowałeś i każda próba kończyła się fiaskiem? Oto kilka przydatnych wskazówek, które być może Ci pomogą.

Jak czytać? – BEZ POŚPIECHU!

Musisz pamiętać, że angielski nie jest Twoim ojczystym językiem, dlatego czytanie może być zdecydowanie powolniejsze. Nastaw się na to psychicznie, a prawdopodobnie takie podeście pomoże zapobiec frustracji i zniechęceniu.

Jak czytać? – WYBIERZ ODPOWIEDNIE KSIĄŻKI

Trzeba pamiętać, że tekst po który sięgamy musi być, podobnie jak w języku polskim, zgodny z Twoimi zainteresowaniami! Nie ma sensu sięgać po gatunek, którego nie lubimy i to tylko dlatego, że książka wydaje nam się łatwa ze względu na poziom języka. Jak mówi nasza pierwsza zasada – czytanie ma sprawiać przyjemność! Listę przykładowych książek, które mogą pomóc Wam w nauce angielskiego i są przeznaczone dla konkretnych poziomów znajdziecie w naszych następnych artykułach.

Jak czytać? – SYSTEMATYCZNIE

Systematyczność to podstawowy klucz do sukcesu w nauce języków. Nawet minimalny kontakt z językiem (5-10 minut dziennie) to zawsze coś 😊 Spróbuj może wyznaczyć sobie czas na lekturę lub liczbę stron do przeczytania na każdy dzień i staraj się trzymać planu 😊

Jak czytać? – NIE PRZEJMUJ SIĘ, ŻE NIE WSZYSTKO ROZUMIESZ!

To chyba najczęstsza z przyczyn frustracji i zniechęcenia. Tak jak już mówiliśmy – angielski nie jest naszym ojczystym językiem, dlatego to normalne, że pojawiają się niezrozumiałe dla nas fragmenty. Najważniejsze, aby podczas czytania skupić się na głównym sensie danej strony. Opisy przyrody można odpuścić, jeśli są za trudne albo nas nie interesują. Kto z nas tego nie robił kiedy musiał czytać lektury szkolne nawet w języku polskim 😉

Jak czytać? – ODPUŚĆ SŁOWNIK

Tak, jak zostało wspomniane wyżej – najważniejszy jest ogólny sens. Nie wybijaj się z rytmu czytania. Słownik nie tylko może być takim samym rozpraszaczem, jak np. telefon, ale również może być przyczyną naszej narastającej frustracji. Sprawdzaj tylko słówka, które są niezbędne do zrozumienia danego fragmentu. Mniej ważne zapisuj na kartce i sprawdź je później. Mała przydatna rada – wypisując słówka, zapisujcie je w zdaniach, w których występują, aby później widzieć kontekst, co ułatwi nam zapamiętanie danego wyrazu 😊

Jak czytać? – NA GŁOS!

Czytanie książek może pomóc Ci również w poprawieniu wymowy. Aby to zrobić spróbuj czytać na głos. Dzięki temu możemy nie tylko poprawić swoje tzw. pronunciation, ale również utrwalimy słownictwo, przyzwyczaimy się do mówienia po angielsku, a może i nawet przyczyni się to do szybszego przełamania naszej bariery językowej 😉

Jak czytać? – CZYTAJ DWIE KSIĄŻKI JEDNOCZEŚNIE

To mała rada dla fanów słownika 😉 Zamiast po niego sięgać możemy czytać równocześnie daną książkę w języku angielskim i polskim. Ułatwi nam to zrozumienie niejasnych dla nas fragmentów.

Jak czytać książki w języku angielskim i się nie zrazić? Przydatne wskazówki

Oto kilka porad, które przyszły nam do głowy i które polecamy naszym uczniom. Jeśli chcesz być jednym z nas – zgłoś się przez Facebooka, telefonicznie bądź mailowo i razem zaczniemy bądź będziemy kontynuować Twoją przygodę z angielskim ( https://believeszkolajezykowobcych.pl/oferta/ )😊

Mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się choć trochę przydatne! A już niedługo kolejne artykuły – stay tuned!