Jak zmotywować dziecko do nauki języka angielskiego?

Jak zmotywować dziecko do nauki

Nowy rok szkolny zbliża się nieubłaganie… Znów trzeba będzie pomóc naszym dzieciom w zadaniach domowych, a przede wszystkim zmobilizować je do nauki, co jest chyba najtrudniejsze 😉 Jak można je zmotywować? Kończą Ci się pomysły? Postanowiliśmy przygotować dla Was krótki artykuł, gdzie podzielimy się wskazówkami, z których często sami korzystamy w trakcie naszych zajęć z młodszymi kursantami 😊

Wzór do naśladowania

Bohaterami maluchów są często ich rodzice. Dzieci wnikliwie obserwują każdy nasz krok. Dlatego jeśli zauważą, że uczymy się języka obcego i/lub swobodnie posługujemy się nim zagranicą to też będą chciały się z nim zapoznać 😉 Taka taktyka może zaowocować w przyszłości lepszą motywacją do nauki 😊

Pokaż możliwości

Dzieci nie lubią uczyć się czegoś, czym nie są zainteresowane. Jak rozbudzić zainteresowanie malucha? Rodzice najlepiej wiedzą czym interesują się ich dzieci. My polecamy takie sposoby, jak np. oglądanie bajki po angielsku. W ten sposób pokażemy, że angielski może się przydać, kiedy chcemy coś obejrzeć i nie ograniczają nas polskie wersje językowe.

Wśród „większych” dzieci popularni są YouTuberzy – jest to również popularny sposób na zaciekawienie naszych podopiecznych. Pamiętamy, jednak, żeby skontrolować treści, które są pokazywane na danych kanałach! Po każdym oglądaniu warto również omówić z dzieckiem jeszcze raz słownictwo oraz całą historię. Można na przykład zapytać czego nowego się dowiedziało z danego filmiku 😊

Gry

Żeby zrozumieć daną grę potrzeba znać coraz więcej angielskich słówek – to kolejna dobra motywacja dla naszych maluchów!

Zabawki

Ten sposób może zadziałać na nasze najmłodsze dzieci 😉 Znajdźmy zabawkę – miś, lalka – i przekonajmy malucha, aby rozmawiał z nią po angielsku, ponieważ tylko taki język zna jego nowy znajomy 😊 Może też z nim śpiewać lub wspólnie oglądać filmy!

Chwal i doceniaj postępy

Chyba najważniejsza z zasad! Chwalmy dziecko, gdy poprawnie wypowie jakieś słowo lub gdy zrozumie komunikat w języku angielskim. Możemy również dopytać się, gdzie się tego nauczyło. Kolejną opcją jest pochwała wraz z przyznaniem się, że sami „nie znamy” danego słówka. W ten sposób nasza pociecha może poczuć się dumna ze swojego osiągnięcia, a co za tym idzie zmobilizuje się do dalszej nauki!

Jak zmotywować dziecko do nauki języka angielskiego?

Spokojnie wyjaśniaj błędy

ZERO krytyki. Nikt z nas nie lubi być krytykowany. Pamiętajmy o tym również przy kontakcie z naszymi dziećmi. Kiedy popełni błąd to na spokojnie starajmy się mu wytłumaczyć jak poprawnie powiedzieć (nawet jeśli trzeba powtórzyć kilka razy to samo) dane słowo/zdanie. Musimy dbać o motywację dzieci. Wystarczy, że raz się zrażą i może to mieć konsekwencje w przyszłości.

Czas i poziom lekcji dostosowany do wieku dziecka

Maluszki w skupieniu wytrzymują średnio 15-20min, dlatego nie ma sensu na siłę przedłużać lekcji. Wraz z wiekiem liczba minut będzie się stopniowo zwiększać 😉 Oczywiście, można robić dłuższe zajęcia, ale wtedy mogą być one nieefektywne. Jakie tematy wybierać? Najlepiej takie, związane z ich najbliższym otoczeniem – dom, rodzina, części ciała, itd. Na gramatykę przyjdzie jeszcze czas 😉

Nauka przez zabawę

Słówka „podajemy” w ciekawy sposób, np. do nauki cech charakteru, wyglądu czy części ciała możemy wykorzystać ulubioną postać z bajki. Odstawmy na bok podręczniki i zeszyty, a postawmy raczej na ruch i zabawę 😊 Wierszyki, piosenki, bajki, kreskówki, taniec czy pokazywanie (przykłady dawaliśmy już w tym artykule: https://believeszkolajezykowobcych.pl/nauka-jezyka-angielskiego-wskazowki-dla-rodzicow/ ) idealnie się sprawdzą z najmłodszymi dziećmi. Badania naukowe wykazują, że ruch wspomaga zapamiętywanie, dlatego nie bójmy dodawać się odrobiny dynamiki do naszych zajęć! Dodatkowe gry, które możemy Wam zaproponować to: Piotruś, Domino, Memory, Simon Says, Spider flies, Find/Bring me.

Oto kilka z naszych rad. Mamy nadzieję, że choć trochę Wam pomogą. Pamiętajcie o podstawowych zasadach: chwalenie, spokój, czas, przyjemność i zabawa! 😊

Jak zmotywować dziecko do nauki angielskiego?

Chętnych zapraszamy do zapisania swoich pociech na nasze zajęcia, podczas których pokażemy, że nauka to świetna zabawa 😊