Metody nauki języka obcego dla dzieci

Z naukowego punktu widzenia małe dziecko od narodzin jest nastawione na intensywny rozwój – w krótkim czasie uczy się stawiać pierwsze kroki, wypowiadać pierwsze słowa, a również jest zdolne do przyswojenia kluczowych informacji na temat otoczenia, w którym dorasta. Z tego względu obecnie mnóstwo rodziców decyduje się pożytecznie zagospodarować czas swojej pociechy i koncentruje się na rzetelnej, dostosowanej do poziomu możliwości edukacji.

Warto w tym wątku wyróżnić kursy językowe, bowiem właśnie w okresie dorastania dzieci najszybciej kształtują zdolności przyswajania drugiego języka. Spoglądając w przyszłość – dziecko, które od najmłodszych lat komunikuje się po języku obcym, wychodzi na zdecydowane prowadzenie na tle pozostałych kandydatów we wszelkich procesach rekrutacyjnych.

Natomiast, jakie metody nauki języków obcych dla najmłodszych są najczęściej rekomendowane?

 

 

Gry komputerowe, czy gry planszowe? A może filmy?

Kto powiedział, że gry komputerowe nie wnoszą niczego pożytecznego w nauce języków obcych? Otóż nic bardziej mylnego! Zarówno wersja towarzyska, planszowa, jak i video, pomogą dziecku szybciej opanować nowe słówka pochodzące z innego języka, aniżeli rodzimy. Kolejną zaletą jest znaczne usprawnienie komunikacji i umiejętność zrozumienia, a przede wszystkim osłuchanie się z wymową i akcentem przyjmowanego języka obcego.

Identyczna sytuacja następuję z filmami, bajkami, serialami obcojęzycznymi, zwłaszcza gdy projekcja udostępnia transkrypcję. Wówczas dziecko ćwiczy umiejętność słuchania, rozumienia, czytania i mówienia, a jednocześnie czas poświęca rozrywce!

 

Nauka języka za pomocą piosenek

Wielokrotne odtwarzanie ulubionej piosenki nie skutkuje utrwalaniem wyłącznie pojedynczych słów, a zaś kompletnych struktur gramatyczno-leksykalnych. Ponadto, refren i zwrotki zapadają w pamięci, tłumaczenie słów – rozwija słownictwo i umiejętność czytania, natomiast śpiew – szlifuje akcent. Warto podkreślić, że im więcej mowy w nauce języka – tym mniejsza bariera w późniejszym mówieniu w praktyce.

 

Metoda wizualna

Dla dzieci, które są wzrokowcami metoda wizualna to najefektywniejsza droga w rozwoju edukacji językowej. Wyróżniamy tu oczywiście barwne mapy myśli, kolorowe notatki, tworzenie historyjek obrazkowych nawiązujących do konkretnego słownictwa tematycznego. Wówczas jednocześnie ćwiczymy pamięć i budzimy wyobraźnie, niezbędną przy nauce języków obcych.

 

Po dokładnej analizie powyższego artykułu z całkowitym przekonaniem można stwierdzić, że efektywna nauka i rozrywka idą ze sobą w parze. Wartościowa edukacja potrafi być przyjemna! 😊

Ostatnie wpisy
Facebook