Opinion essay – jak napisać rozprawkę na maturze z angielskiego?

Matura tuż, tuż… Dajemy Wam już ostatnie wskazówki. Mówiliśmy już o wymaganiach do matury (https://believeszkolajezykowobcych.pl/matura-pisemna-2023-co-bedzie/), maturze ustnej (https://believeszkolajezykowobcych.pl/matura-ustna-jak-sie-przygotowac-i-czego-sie-spodziewac/), a teraz pora na wypracowanie z angielskiego. Pokażemy Wam jak pisać i damy kilka przydatnych zwrotów 😊

Rozprawka – jak powinna wyglądać?

Przede wszystkim pamiętacie, że muszą być cztery paragrafy:

• wprowadzenie i teza,
  • argumenty za,
  • argumenty przeciw,
  • podsumowanie

Wprowadzenie

Zacznijcie od np. 2-3 zdań ogólnego wstępu, np. For ages, people have been inhabiting various areas. In the past, the vast majority of people used to live in villages. Nowadays, more and more of us decide to settle in cities.

Później koniecznie wyraźnie napiszcie tezę swojej rozprawki, np. However, living in the city has both advantages and disadvantages, as outlined below.

Pamiętajcie przede wszystkim o podstawowej zasadziej, która tyczy się praktycznie całej matury – popisujcie się swoim słownictwem i gramatyką! Zapamiętajcie też synonimy niektórych słów, np.

Argumenty za

Ważne, aby napisać 3 – 4 argumenty. Pierwsze zdanie powinno być wprowadzeniem, np. Living in the city has some positive aspects. Następnie przechodzimy do wymieniania argumentów. Przydatne słownictwo:

Argumenty przeciw

Dokładnie taka sama zasada jak w argumentach za. Zdaniem wprowadzającym może być: On the other hand, living in the city also entails a few drawbacks.

Podsumowanie

All things considered, living in the city has both advantages and disadvantages (powtarzamy tezę). I personally believe that a number of positive aspects outweigh the negative ones.

UWAGA!

Po słówkach wprowadzających typu “to sum up, firstly, what’s more, etc.” ZAWSZE wstawiamy przecinek!!!

To by było na tyle 😊 Mamy nadzieję, że choć trochę przydadzą Wam się te wskazówki. Trzymamy za Was kciuki i good luck!!!